НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 23.08.2022 р. № 50-0006/58265
Банкам України
Асоціація українських банків
Незалежна асоціація банків України
Асоціація “Небанківські Фінансові Установи”
ТОВ “СІТ СЕК’ЮРИТІ”
Про банкноти національної валюти, пошкоджені під час дії воєнного стану
Національний банк України в доповнення до свого листа від 19 серпня 2022 року № 50-0006/57690 “Про банкноти національної валюти, пошкоджені під час дії воєнного стану” (далі – Лист), де інформував про небезпеку потрапляння в готівковий обіг навмисно пошкоджених банкнот гривні з банків, і повідомляє таке.
Наразі до Національного банку надходять повідомлення про низку випадків виявлення такої навмисне пошкодженої готівки у готівковому обігу. Найімовірніше, йдеться про викрадення такої готівки з відділень українських банків, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, та її завезення в Україну з метою дестабілізації ситуації у фінансовій сфері.
Листом було зазначено, що походження пошкоджених банкнот гривні з трьома отворами банки пояснюють їх надходженнями передусім через платіжні пристрої, у яких відсутнє відповідне налаштування.
З метою зменшення ризиків потрапляння пошкоджених банкнот національної валюти з трьома просвердленими отворами в обіг, банкам необхідно забезпечити:
- перед обробленням банкнот, які проінкасовано з платіжних пристроїв, забезпечити візуальний огляд таких банкнот та вилучати їх як сумнівні;
- формувати окремо сумнівні пошкоджені банкноти національної валюти з трьома просвердленими отворами від інших сумнівних банкнот, які виявлено під час перерахування;
- здійснення додаткового контролю в касі банків (філій, відділень), пунктів надання фінансових послуг за платіжністю і справжністю банкнот під час приймання та оброблення готівки з використанням відповідного обладнання (детекторів та сортувальників банкнот);
- при надходженні від фізичних та юридичних осіб пошкоджених банкнот національної валюти з трьома просвердленими отворами з метою їх обміну, обмін не здійснювати.
Вилучені пошкоджені банкноти національної валюти з трьома просвердленими отворами надсилати на дослідження до Національного банку.
Ще раз наголошуємо про інформування клієнтів, включаючи суб’єктів господарювання, в тому числі клієнтів-контрагентів, які здають виручку або її інкасують з платіжних пристроїв, про зазначений спосіб пошкоджених банкнот і про те, що вони не приймаються до обміну, а вилучаються для проведення досліджень у Національному банку.
СЛАВА УКРАЇНІ!
Директор Департаменту
грошового обігу
Віктор ЗАЙВЕНКО