КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 04 листопада 2022 р. № 1249
Київ
Про реалізацію експериментального проекту щодо отримання довідки про визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом в електронній формі
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів стосовно реалізації у період з 15 листопада 2022 р. по 31 грудня 2023 р. експериментального проекту щодо отримання довідки про визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом в електронній формі (далі — експериментальний проект).
2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту щодо отримання довідки про визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом в електронній формі, що додається.
3. Установити, що:
1) координатором експериментального проекту є Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів;
2) учасниками експериментального проекту є фізичні особи, фізичні особи — підприємці та юридичні особи, які виявили намір приєднатися до експериментального проекту з використанням Єдиної екологічної платформи “ЕкоСистема”.
4. Державній службі з надзвичайних ситуацій:
- до 15 листопада 2022 р. наповнити Єдину екологічну платформу “ЕкоСистема” відомостями про гідрометеорологічні організації Державної служби з надзвичайних ситуацій, які проводять спостереження за станом забруднення атмосферного повітря на стаціонарних пунктах, а також переліком речовин, за якими здійснюються стаціонарні спостереження та розраховуються величини фонових концентрацій у кожній з таких гідрометеорологічних організацій Державної служби з надзвичайних ситуацій;
- починаючи з 15 листопада 2022 р. забезпечити постійне наповнення Єдиної екологічної платформи “ЕкоСистема” відомостями про гідрометеорологічні організації Державної служби з надзвичайних ситуацій, які проводять гідрометеорологічні та спеціалізовані гідрометеорологічні спостереження за станом забруднення атмосферного повітря на стаціонарних пунктах, а також переліком речовин, за якими здійснюються стаціонарні спостереження та розраховуються величини фонових концентрацій у кожній з таких гідрометеорологічних організацій Державної служби з надзвичайних ситуацій.
5. Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів:
- подати не пізніше ніж через два місяці після завершення реалізації експериментального проекту Кабінетові Міністрів України звіт про його результати;
- оприлюднити інформацію про реалізацію експериментального проекту на власному офіційному веб-сайті;
- за результатами реалізації експериментального проекту подати Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо доцільності внесення змін до актів законодавства.
Прем’єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 листопада 2022 р. № 1249
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо отримання довідки про визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом в електронній формі
1. Цей Порядок визначає процедуру реалізації експериментального проекту щодо отримання довідки про визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом в електронній формі (далі — експериментальний проект).
Отримання довідки про визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом здійснюється у випадку, коли гідрометеорологічними організаціями ДСНС не проводяться спостереження за концентраціями забруднюючих речовин в атмосферному повітрі на стаціонарних пунктах.
2. Дія цього Порядку поширюється на фізичних осіб, фізичних осіб — підприємців та юридичних осіб, які виявили намір приєднатися до експериментального проекту з використанням Єдиної екологічної платформи “ЕкоСистема” (далі — ЕкоСистема).
Фізичні особи, фізичні особи — підприємці та юридичні особи мають право звертатися за отриманням довідки про визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом в електронній формі з використанням ЕкоСистеми відповідно до цього Порядку.
3. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
1) довідка про визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом в електронній формі (далі — довідка) — електронний документ, який містить інформацію (дані) про величину фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі, визначену розрахунковим методом, що сформований за результатами надання заявникові електронної публічної послуги щодо отримання довідки;
2) електронна публічна послуга щодо отримання довідки — послуга, що надається заявнику в електронній формі на його запит щодо отримання довідки;
3) запит — формування заявником інформаційної потреби щодо отримання довідки за допомогою ЕкоСистеми;
4) заявник — фізична особа, фізична особа — підприємець або юридична особа, яка звернулась із запитом щодо отримання довідки;
5) база даних величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі (далі ⸺ база даних) ⸺ база даних, що забезпечує збирання, накопичення, облік електронних документів про величини фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі, визначені розрахунковим методом.
Інші терміни, що використовуються в цьому Порядку, вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про охорону атмосферного повітря”, “Про адміністративні послуги”, “Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг” та інших законодавчих актах.
4. Електронна публічна послуга щодо отримання довідки надається виключно за зверненням заявника шляхом подання ним запиту в електронній формі через ЕкоСистему.
Перелік відомостей, що зазначаються у запиті, наведено у додатку 1.
Запит подається заявником, що пройшов автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
5. Заявник не може сформувати запит, якщо:
1) у запиті відомості, передбачені додатком 1, внесені не в повному обсязі;
2) спостереження за концентраціями забруднюючих речовин в атмосферному повітрі, що були обрані заявником, проводяться на стаціонарних пунктах гідрометеорологічних організацій ДСНС.
Інформація щодо величини фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі в електронній формі є дійсною протягом трьох років.
Відповідальність за достовірність відомостей, що містяться в запиті, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.
6. Створення запиту заявником завершується накладенням ним власного електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Запит формується заявником за допомогою ЕкоСистеми і обробляється ЕкоСистемою.
7. На підставі поданих заявником відомостей, а також даних, що надходять у порядку інформаційної взаємодії, в автоматичному режимі здійснюється визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом.
Для визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом у містах/агломераціях з населенням до 250 тис. осіб та інших населених пунктах, у яких не проводяться спостереження на стаціонарних пунктах за забрудненням атмосфери, беруться величини фонових концентрацій для основних загальнопоширених забруднюючих речовин, які визначені
в наказі Мінекоресурсів від 30 липня 2001 р. № 286 “Про затвердження Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі”.
Для інших забруднюючих речовин визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі здійснюється шляхом множення величини максимальної разової гранично допустимої концентрації/орієнтовно безпечного рівня впливу забруднюючої речовини, що передбачена наказом МОЗ від 14 січня 2020 р. № 52 “Про затвердження гігієнічних регламентів допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць”, на коефіцієнт 0,4.
8. Електронний документ, сформований за результатами надання електронної публічної послуги щодо отримання довідки, автоматично вноситься до бази даних із присвоєнням йому унікального реєстраційного номера та оприлюдненням цієї інформації в ЕкоСистемі без необхідності прийняття будь-яких організаційно-розпорядчих актів чи рішень посадових осіб.
Перелік відомостей, що зазначаються в електронному документі, сформованому за результатами надання електронної публічної послуги щодо отримання довідки, наведено в додатку 2.
9. Під час автоматичного внесення до бази даних на електронний документ засобами ЕкоCистеми накладається кваліфікована електронна печатка Міндовкілля.
10. Інформування заявника про величини фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом здійснюється шляхом надсилання йому повідомлення з ЕкоСистеми.
Електронний документ, сформований за результатами надання електронної публічної послуги щодо отримання довідки, може бути роздрукований заявником з бази даних.
Роздрукований з бази даних електронний документ повинен містити посилання на ЕкоСистему у вигляді QR-коду і вважається візуальним поданням електронного документа на папері згідно із Законом України “Про електронні документи та електронний документообіг”.
11. В ЕкоСистемі використовується перелік забруднюючих речовин
та їх граничні нормативи (гранично допустимі концентрації/орієнтовно безпечні рівні впливу), що визначені Гігієнічним регламентом гранично допустимих концентрацій хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць, затвердженим наказом МОЗ від 14 січня 2020 р. № 52.
Додаток 1
до Порядку
ПЕРЕЛІК
відомостей, що зазначаються у запиті щодо отримання
довідки про визначення величин фонових концентрацій
забруднюючих речовин в атмосферному повітрі
розрахунковим методом в електронній формі
1. Відомості про заявника, що звернувся із запитом щодо отримання довідки про визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом в електронній формі, а саме:
- відомості про юридичну особу (у разі подання запиту юридичною особою) із зазначенням її організаційно-правової форми, повного і скороченого найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи згідно з ЄДРПОУ;
- відомості про фізичну особу (у разі подання запиту фізичною особою або фізичною особою ⸺ підприємцем) із зазначенням її прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків або відомостей про серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті громадянина України).
2. Відомості про суб’єкта господарювання, для якого запитуються величини фонових концентрацій, а саме:
- відомості про юридичну особу (у разі коли суб’єкт господарювання є юридичною особою) із зазначенням її організаційно-правової форми, повного і скороченого найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи згідно з ЄДРПОУ та місцезнаходження (поштовий індекс, найменування адміністративно-територіальної одиниці, назва вулиці, номер будинку, номер корпусу, номер квартири (офісу, приміщення);
- відомості про фізичну особу ⸺ підприємця (у разі коли суб’єкт господарювання є фізичною особою ⸺ підприємцем) із зазначенням її прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків або відомостей про серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті громадянина України) та місце проживання фізичної особи ⸺ підприємця (поштовий індекс, найменування адміністративно-територіальної одиниці, назва вулиці, номер будинку, номер корпусу, номер квартири (офісу, приміщення);
- відмітка про суб’єкта господарювання щодо об’єкта, що проектується, будується, реконструюється, підлягає технічному переобладнанню або є діючим.
3. Відомості про фактичну адресу суб’єкта господарювання (проммайданчика), для якого запитуються величини фонових концентрацій (поштовий індекс, найменування і код адміністративно-територіальної одиниці, назва вулиці, номер будинку, номер корпусу, номер квартири (офісу, приміщення) або координати кутових точок місцезнаходження суб’єкта господарювання (проммайданчика), визначені в системі WGS-84.
4. Відомості про найменування забруднюючої речовини, щодо якої запитуються величини фонових концентрацій.
Додаток 2
до Порядку
ПЕРЕЛІК
відомостей, що зазначаються в електронному
документі, сформованому за результатами надання
електронної публічної послуги щодо отримання довідки про
визначення величин фонових концентрацій забруднюючих
речовин в атмосферному повітрі розрахунковим методом
в електронній формі
1. Відомості про суб’єкта господарювання, для якого запитуються величини фонових концентрацій:
- відомості про юридичну особу (у разі коли суб’єкт господарювання є юридичною особою) із зазначенням її організаційно-правової форми, повного і скороченого найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи згідно з ЄДРПОУ та місцезнаходження (поштовий індекс, найменування адміністративно-територіальної одиниці, назва вулиці, номер будинку, номер корпусу; номер квартири (офісу, приміщення);
- відомості про фізичну особу ⸺ підприємця (у разі коли суб’єкт господарювання є фізичною особою ⸺ підприємцем) із зазначенням її прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків або відомостей про серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті громадянина України) та місце проживання фізичної особи ⸺ підприємця (поштовий індекс, найменування адміністративно-територіальної одиниці, назва вулиці, номер будинку, номер корпусу, номер квартири (офісу, приміщення).
2. Відомості про фактичну адресу суб’єкта господарювання (проммайданчика), для якого запитуються величини фонових концентрацій (поштовий індекс, найменування і код адміністративно-територіальної одиниці, назва вулиці, номер будинку, номер корпусу, номер квартири (офісу, приміщення) або координати кутових точок місцезнаходження суб’єкта господарювання (проммайданчика), визначені в системі WGS-84.
3. Відомості про найменування забруднюючої речовини та величину фонової концентрації забруднюючої речовини в атмосферному повітрі розрахунковим методом.