МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 29.03.2023 р. № 4706-05/13504-07
Міністерство економіки України розглянуло лист […] щодо застосування норм законодавства про працю і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до пункту 83 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) підставою для припинення трудового договору є відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль.
Статтею 1191 КЗпП визначено, що за особою, стосовно якої згідно із Законом України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей” встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, зберігається місце роботи (посада) протягом усього періоду позбавлення свободи, а також протягом шести місяців з дня звільнення у разі проходження такою особою заходів з медичної, реабілітаційної, у тому числі психологічної, допомоги, санаторно-курортного лікування, інших відновлювальних (постізоляційних, реінтеграційних) заходів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначені гарантії для працівників, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, було внесено до КЗпП Законом України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей” від 26.01.2022 № 2010-IX (далі – Закон № 2010), який набрав чинності 19.11.2022.
При цьому, згідно з пунктом 3 статті 17 Закону № 2010 особи, стосовно яких у порядку, встановленому до набрання чинності цим Законом, прийнято рішення про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, члени сімей таких осіб мають право на соціальний і правовий захист, передбачений цим Законом.
Також відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Керуючись вищевикладеним, вважаємо, що положення чинних нормативно-правових актів дають підстави поширювати, зокрема, статтю 1191 КЗпП, в тому числі, й на правовідносини, що діяли до дня набрання чинності Законом № 2010.
Отже, працівників, звільнених на підставі пункту 83 частини першої статті 36 КЗпП, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, на нашу думку, слід поновити на роботі.
Разом з тим, враховуючи, що відповідно до статті 6 Закону № 2010 центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій у Донецькій і Луганській областях та тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, здійснює визначені законом повноваження щодо забезпечення соціального і правового захисту осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, членів сімей таких осіб, з порушених у вашому листі питань радимо звернутися також до зазначеного центрального органу виконавчої влади.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційний характер і не встановлюють правових норм.
[…]
Заступник Міністра
економіки України
Тетяна БЕРЕЖНА