МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 05.07.2021 р. № 29156/8.4.3/21
Щодо надання роз’яснення
Міністерство юстиції України […] стосовно застосування законодавства у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі – державна реєстрація прав), у разі отримання громадянином земельних ділянок із земель комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, та в межах компетенції повідомляється таке.
Статтею 125 Земельного кодексу України (далі – Кодекс) встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Оформлення права власності та права користування земельною ділянкою відбувається відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (дали – Закон) (стаття 126 Кодексу).
Суб’єктами державної реєстрації прав відповідно до пункту 2 частини першої статті 6 Закону є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; державні реєстратори прав на нерухоме майно, зокрема, нотаріуси.
Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя за місцезнаходженням нерухомого майна (абзац перший частини п’ятої статті 3 Закону).
Статтею 27 Закону встановлено підстави для державної реєстрації прав.
Умови, підстави та процедуру проведення державної реєстрації прав, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов’язки суб’єктів у сфері державної реєстрації прав визначено Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (зі змінами).
З огляду на викладене, для проведення державної реєстрації прав на земельну ділянку заявник можете звернутися до суб’єкта державної реєстрації прав або нотаріуса у межах області залежно від місцезнаходження об’єкта нерухомості з документами, що підтверджують факт набуття на тому чи іншому праві відповідного об’єкта.
При цьому повідомляємо, що державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об’єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом (стаття 11 Закону).
Відповідно до норм частини третьої статті 10 Закону державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Слід звернути увагу на те, що державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі (частина десята статті 791 Кодексу).
Також зазначаємо, що забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства, запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття заходів щодо їх усунення є основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель (стаття 2 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”).
Державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина перша статті 5 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” у редакції Закону України від 28 квітня 2021 року № 1423-IX).
Центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері земельних відносин, є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) (Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15).
Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: узагальнює практику застосування законодавства та надає роз’яснення з питань, що належать до його компетенції; організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Відтак з питань практики застосування земельного законодавства, у разі потреби для отримання додаткових роз’яснень, ви можете звернутися до Держгеокадастру.
При цьому інформуємо, що згідно із частиною четвертою статті 116, частиною першою статті 121 Кодексу передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Так, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у таких розмірах:
- для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;
- для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
- для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.
На додаток до вказаного зазначаємо, що листи Міністерства юстиції України не встановлюють норм права, а мають виключно інформаційний характер.
Перший заступник Міністра
Євгеній ГОРОВЕЦЬ