МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 30.09.2021 р. № 87467/90480-9-21/8.4.3
Міністерство юстиції України розглянуло лист […] щодо повноважень державного реєстратора здійснювати реєстраційні дії стосовно органу місцевого самоврядування, з яким перебуває у трудових відносинах, та повідомляє таке.
Згідно з абзацом шостим статті 1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі – Закон) виборний орган (рада) – це представницький орган місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.
Виконавчі органи рад – це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами (абзац одинадцятий статті 1 Закону).
Частиною третьою статті 10 Закону визначено, що представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з частиною першою статті 11 Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
У сільських радах, що представляють територіальні громади, які налічують до 500 жителів, за рішенням відповідної територіальної громади або сільської ради виконавчий орган ради може не створюватися. У цьому випадку функції виконавчого органу ради (крім розпорядження земельними та природними ресурсами) здійснює сільський голова одноособово (частина третя статті 11 Закону).
Відповідно до підпункту 8 пункту “б” частини першої статті 38 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень віднесена до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Згідно з частинами першою, четвертою статті 54 зазначеного Закону сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Пунктом 2 частини першої статті 6 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (далі – Закон про реєстрацію) визначено, що суб’єктами державної реєстрації прав є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації.
Враховуючи наведене, законодавством визначено суб’єктом державної реєстрації прав саме виконавчий орган міської ради.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону про реєстрацію державний реєстратор не має права приймати рішення про державну реєстрацію прав у разі, якщо речове право на нерухоме майно, обтяження такого права набувається, змінюється або припиняється за суб’єктом державної реєстрації прав, з яким державний реєстратор перебуває у трудових відносинах або засновником (учасником) якого він є. У такому разі державна реєстрація проводиться іншим державним реєстратором.
Дія абзацу першого цієї частини щодо перебування у трудових відносинах не поширюється на державних реєстраторів, які перебувають у трудових відносинах з виконавчими органами сільських, селищних та міських рад, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями щодо державної реєстрації прав на державне та/або комунальне майно, їх обтяжень.
Також зазначаємо, що згідно з частиною першою статті 16 Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Згідно з частиною п’ятою статті 16 Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до пунктів 30, 31 частини першої статті 26 Закону прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна та про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення відноситься до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Враховуючи зазначене, якщо державний реєстратор перебуває у трудових відносинах з сільською, селищною, міської радою, він не має права проводити реєстраційні дії щодо майна, що належить на праві комунальної власності відповідній територіальній громаді.
Разом з тим повідомляємо, що листи міністерств не створюють норм права, а мають інформаційний характер.
Перший заступник Міністра
Євгеній ГОРОВЕЦЬ