МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 20.01.2023 р. № 4706-05/2663-07
Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України
Міністерство економіки України розглянуло лист Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України від 19.12.2022 № 246 і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім’ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров’я; екологічної безпеки.
Статтею 113 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Законом України від 01.07.2022 № 2352-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин” (набрав чинності з 19.07.2022) внесено зміни до статті 1021 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), відповідно до яких на рівні закону закріплено поняття сумісництва та основний принцип оплати роботи за сумісництвом, а також виключено норму, згідно з якою умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій визначаються Кабінетом Міністрів України.
Водночас Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 22.11.2022 № 1306 “Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій” (далі – Постанова № 1306), якою визнано такими, що втратили чинність, зокрема, постанову Кабінету Міністрів України від 03.04.93 № 245 “Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій” (далі – Постанова № 245) та постанову Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 81 “Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції”.
Також Урядом прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2022 № 1047-р (далі – Розпорядження № 1047), яким скасовано наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.93 № 43 “Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій” (далі – Наказ № 43).
Таким чином, обмеження щодо сумісництва, які були встановлені Постановою № 245 та Наказом № 43, на сьогоднішній день втратили чинність.
З урахуванням викладеного законодавством про працю на разі прямо не передбачено обмежень на роботу за сумісництвом працівників, в тому числі керівників закладів освіти, їх заступників, завідувачів господарств, керівників структурних підрозділів.
При цьому залишаються чинними обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, встановлені Законом України “Про запобігання корупції” (далі – Закон № 1700-VII). Однак Законом № 1700-VII передбачено, що вказані обмеження поширюються лише на осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону.
Разом з тим, враховуючи, що відповідно до пункту 15 частини першої статті 11 Закону № 1700-VII надання роз’яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів належить до повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції, а також враховуючи, що відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 630 (зі змінами), МОН є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, рекомендуємо з порушених питань звернутися до НАЗК та МОН.
Одночасно інформуємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер.
Заступник Міністра
економіки України
Тетяна БЕРЕЖНА