МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ
Лист
від 18.06.2021 р. № 7/14.4.1/8900-21
Щодо оформлення будівельного паспорта забудови земельної ділянки
Директорат просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України розглянув Ваше звернення <…> щодо окремих питань оформлення будівельного паспорта забудови земельної ділянки і відповідно до поставлених питань повідомляє.
1. Відповідно до Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 р. № 197 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 р. № 850), питання регулювання земельно-майнових відносин не належать до компетенції Мінрегіону.
Разом з тим, згідно із Методичними рекомендаціями щодо документів, які посвідчують речові права на земельну ділянку відповідно до законодавства, схваленими рішенням колегії Державної реєстраційної служби України від 28.11.2012 Протокол № 2, документами, які посвідчують право власності на земельну ділянку чи право користування нею, визначено:
- державний акт на право довічного успадкованого володіння землею;
- державний акт на право постійного володіння землею;
- державний акт на право колективної власності на землю;
- державний акт на право приватної власності на землю;
- державний акт на право власності на землю;
- державний акт на право власності на земельну ділянку;
- цивільно-правову угоду щодо відчуження земельної ділянки, укладену в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;
- свідоцтво про право на спадщину;
- договір оренди землі;
- державний акт на право постійного користування землею;
- державний акт на право постійного користування земельною ділянкою;
- договір суперфіцію.
2. Пунктом 2.1. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі – Порядок), затвердженого наказом Мінрегіону від 05.07.2011 № 103 (із змінами), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за № 902/19640, визначено, що будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на підставі пакета документів, до якого, серед іншого, входять ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об’єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об’єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо).
Ескізні наміри забудови виконуються у довільній графічній та текстовій формі і містять інформацію щодо місця розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об’єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об’єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо.
При цьому, ескізні наміри забудови за своїми якісними та змістовними показниками повинні у повному об’ємі характеризувати наміри забудови земельної ділянки.
У разі необхідності, з метою конкретизації намірів забудови або уточнення містобудівної ситуації, крім документів, визначених пунктом 2.1 Порядку, за згодою замовника можуть надаватись додаткові матеріали, як наприклад, топографо-геодезична зйомка, технічна інформація про існуючі на ділянці об’єкти будівництва, характеристики запланованих систем автономного інженерного забезпечення та інше.
Разом з тим слід зазначити, що топографо-геодезична зйомка не є обов’язковою складовою пакету документів для отримання будівельного паспорта, а тому її надання з метою уточнення наявної містобудівної ситуації може здійснюватись виключно за бажанням замовника.
3. Порядок розроблений і призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб’єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.
Будівельний паспорт забудови земельної ділянки визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Пунктом 2.2. Порядку визначено, що у разі зміни намірів забудови земельної ділянки (розміщення нових або реконструкція існуючих об’єктів), реалізація яких не перевищує граничнодопустимих параметрів, до будівельного паспорта можуть вноситись зміни.
Внесення змін до будівельного паспорта здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку та на умовах, визначених для його отримання, протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
- заява на внесення змін до будівельного паспорта за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
- примірник будівельного паспорта замовника;
- ескізні наміри змін (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, фасади та плани поверхів нових об’єктів із зазначенням габаритних розмірів тощо);
- засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
4. Згідно із пунктом 2.3. Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Пунктами 2.4, 2.5 Порядку визначено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:
- неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;
- невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання. Зазначене обґрунтування має обов’язково містити посилання на норми чинного законодавства, положення чинної містобудівної документації на місцевому рівні, будівельні норми тощо.
Генеральний директор Директорату
Євген ПЛАЩЕНКО