МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 26.01.2023 р. № 68
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
28 лютого 2023 р. за № 363/39419
Про затвердження Порядку сертифікації товару з географічним зазначенням або традиційною гарантованою особливістю, форми сертифіката на відповідність товару специфікації і Порядку розгляду апеляцій на рішення органів сертифікації
Відповідно до частин восьмої, одинадцятої статті 46 Закону України “Про особливості правової охорони географічних зазначень для сільськогосподарської продукції та харчових продуктів, захист прав та застосування схем якості, включаючи традиційні гарантовані особливості для сільськогосподарської продукції та харчових продуктів”, Закону України “Про правову охорону географічних зазначень”, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок сертифікації товару з географічним зазначенням або традиційною гарантованою особливістю;
форму сертифіката на відповідність товару специфікації;
Порядок розгляду апеляцій на рішення органів сертифікації.
2. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом обов’язків.
Міністр
Микола СОЛЬСЬКИЙ
ПОГОДЖЕНО:
Т. в. о. Голови
Державної служби України
з питань безпечності харчових
продуктів та захисту споживачів
Андрій ЛОРДКІПАНІДЗЕ
Виконувач обов’язків Міністра
економіки України
Денис КУДІН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
26 січня 2023 року № 68
Порядок
сертифікації товару з географічним зазначенням або традиційною гарантованою особливістю
1. Цей Порядок визначає механізм сертифікації товару, щодо якого зареєстроване географічне зазначення або традиційна гарантована особливість, та видачі сертифіката на відповідність товару специфікації (далі – сертифікат).
У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України “Про особливості правової охорони географічних зазначень для сільськогосподарської продукції та харчових продуктів, захист прав та застосування схем якості, включаючи традиційні гарантовані особливості для сільськогосподарської продукції та харчових продуктів” (далі – Закон), “Про правову охорону географічних зазначень”.
2. Для проведення сертифікації товару, щодо якого зареєстроване географічне зазначення або традиційна гарантована особливість, оператор ринку – виробник товару (далі – оператор ринку) надсилає органу сертифікації за допомогою засобів поштового або телекомунікаційного зв’язку заяву на проведення сертифікації (далі – заява), підписану оператором ринку або уповноваженою ним особою.
Заява містить такі відомості:
для юридичної особи – повне найменування, місцезнаходження, код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
для фізичної особи – підприємця – прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місце проживання;
контактна інформація (номер телефону, поштова адреса, адреса електронної пошти);
схема якості (географічне зазначення, назва місця походження товару, традиційна гарантована особливість);
зареєстровані географічне зазначення відповідно до статті 14 Закону України “Про правову охорону географічних зазначень” або традиційна гарантована особливість відповідно до статті 27 Закону;
реквізити опублікованої специфікації товару та джерело, в якому вона опублікована.
До заяви додається згода оператора ринку на обробку його персональних даних.
3. Орган сертифікації у строк, що не перевищує 10 календарних днів, розглядає подану заяву та в разі відповідності її вимогам пункту 2 цього Порядку надсилає оператору ринку повідомлення із пропозицією укласти договір на проведення сертифікації (далі – договір).
У разі якщо заява не відповідає вимогам пункту 2 цього Порядку, орган сертифікації протягом 5 календарних днів після одержання заяви надсилає оператору ринку повідомлення із пропозицією про усунення недоліків. Після одержання виправленої заяви її розгляд проводиться повторно.
4. З дня укладення договору орган сертифікації протягом двох місяців із додержанням вимог до типового контрольного плану, затверджених Мінагрополітики, розробляє контрольний план сертифікації (далі – контрольний план), який включає порядок здійснення первісної та періодичних перевірок, та надсилає його для затвердження до Мінагрополітики.
5. Експертна комісія Мінагрополітики затверджує контрольний план протягом двох місяців з дня його надходження в порядку, визначеному положенням про експертну комісію.
6. Орган сертифікації після затвердження Мінагрополітики контрольного плану здійснює первісну та періодичну перевірки на відповідність товару специфікації відповідно до частин третьої, четвертої статті 46 Закону.
7. Первісна перевірка здійснюється органом сертифікації протягом 30 календарних днів з дня затвердження Мінагрополітики контрольного плану.
Первісна перевірка проводиться органом сертифікації з обов’язковою виїзною перевіркою з метою встановлення відповідності процесу виробництва вимогам Закону та специфікації товару на підставі контрольного плану, який передбачає періодичність, тривалість, обсяг перевірок, методи та способи, що застосовуються в процесі сертифікації.
За результатами первісної перевірки орган сертифікації визначає дату наступної періодичної перевірки, про що письмово повідомляє оператора ринку.
8. Періодична перевірка проводиться органом сертифікації з обов’язковою виїзною перевіркою на підставі контрольного плану, який передбачає періодичність, тривалість, обсяг перевірок, методи та способи, що застосовуються в процесі сертифікації.
Під час здійснення періодичної перевірки орган сертифікації може вносити до контрольного плану зміни, що передбачають зміну періодичності, тривалості, обсягів контролю та самоконтролю, що здійснюється оператором ринку. Про внесення таких змін орган сертифікації повідомляє оператора ринку та Мінагрополітики протягом 5 календарних днів після їх внесення.
9. У разі виявлення під час періодичної перевірки невідповідності товару специфікації орган сертифікації надсилає оператору ринку вмотивоване рішення, у якому має право зобов’язати оператора ринку привести маркування товару у відповідність із специфікацією товару, опублікованою у встановленому Законом порядку, протягом строку, визначеного органом сертифікації.
Орган сертифікації має право у разі виявлення невідповідності товару специфікації ініціювати проведення наступної періодичної перевірки достроково.
10. За результатами первісної перевірки орган сертифікації ухвалює вмотивоване рішення про видачу або відмову у видачі сертифіката відповідно до частини сьомої статті 46 Закону, про що повідомляє оператора ринку у строк, що не перевищує 5 календарних днів, за допомогою засобів поштового або телекомунікаційного зв’язку.
11. На підставі рішення про видачу сертифіката органом сертифікації видається сертифікат за формою, затвердженою цим наказом.
12. Сертифікат складається українською та англійською мовами.
13. Строк дії сертифіката становить 24 місяці з дати його видачі.
14. Оператор ринку повідомляє орган сертифікації про намір проходити наступну сертифікацію не пізніше ніж за два місяці до завершення дії сертифіката. Наступна сертифікація здійснюється в порядку, встановленому для періодичних перевірок.
15. Орган сертифікації має право зупинити дію або скасувати сертифікат з підстав, передбачених частинами дев’ятою, десятою статті 46 Закону.
У разі прийняття рішення про зупинення дії або скасування сертифіката орган сертифікації за допомогою засобів поштового або телекомунікаційного зв’язку інформує оператора ринку, Мінагрополітики та Держпродспоживслужбу протягом 5 календарних днів з дня прийняття відповідного рішення.
У разі усунення оператором ринку порушень, що призвели до зупинення дії сертифіката, орган сертифікації приймає рішення про поновлення дії сертифіката, про що інформує оператора ринку, Мінагрополітики та Держпродспоживслужбу за допомогою засобів поштового або телекомунікаційного зв’язку протягом 5 календарних днів з дня прийняття такого рішення.
16. Орган сертифікації зберігає копії сертифікатів та вмотивованих рішень про видачу або відмову у видачі сертифіката протягом 5 років з дати їх видачі.
17. У разі втрати оригіналу сертифіката оператор ринку або уповноважена ним особа звертається до органу сертифікації із заявою про видачу дубліката сертифіката. Орган сертифікації протягом 5 календарних днів з дня отримання звернення приймає рішення про видачу дубліката сертифіката з відповідною позначкою “дублікат”, про що письмово інформує оператора ринку у строк, що не перевищує 5 календарних днів з дня прийняття такого рішення. Строк дії дубліката сертифіката повинен відповідати строку дії оригіналу сертифіката. Видача дубліката припиняє чинність оригіналу сертифіката.
18. Інформація про операторів ринку, які одержали сертифікати, розміщується у відкритому доступі на вебсайті органу сертифікації та повинна містити всі відомості, щодо якого географічного зазначення або традиційної гарантованої особливості видано сертифікат та строк дії сертифіката.
19. У разі виникнення будь-яких змін у відомостях, наданих органу сертифікації, оператор ринку протягом 5 календарних днів інформує орган сертифікації про такі зміни за допомогою засобів поштового або телекомунікаційного зв’язку.
20. Органи сертифікації з метою належного виконання обов’язків щодо проведення сертифікації за допомогою засобів поштового або телекомунікаційного зв’язку обмінюються інформацією щодо операторів ринку.
21. У разі зміни оператором ринку органу сертифікації попередній орган сертифікації передає документацію стосовно проведеної сертифікації оператора ринку новому органові сертифікації.
Передача документації оформлюється актом приймання-передачі, складеним у довільній формі.
22. У разі розірвання договору з оператором ринку орган сертифікації повинен повідомити про це Мінагрополітики протягом 5 календарних днів.
Директор Департаменту державної
політики у сфері санітарних
та фітосанітарних заходів
Андрій ПИВОВАРОВ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
26 січня 2023 року № 68
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
28 лютого 2023 р. за № 364/39420
Порядок
розгляду апеляцій на рішення органів сертифікації
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру розгляду Держпродспоживслужбою апеляцій на рішення органу сертифікації (далі – апеляція).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України “Про особливості правової охорони географічних зазначень для сільськогосподарської продукції та харчових продуктів, захист прав та застосування схем якості, включаючи традиційні гарантовані особливості для сільськогосподарської продукції та харчових продуктів”.
3. Оператор ринку – виробник товару (далі – оператор ринку), який не погоджується з рішенням органу сертифікації, має право звернутися до Держпродспоживслужби із апеляцією.
4. Подання апеляції не обмежує права оператора ринку на звернення до суду.
II. Подання та розгляд апеляції
1. Апеляція подається до Держпродспоживслужби в письмовій формі не пізніше 20 календарних днів з дати одержання оператором ринку рішення органу сертифікації.
До апеляції додаються матеріали, що обґрунтовують заперечення оператора ринку (далі – матеріали), викладені в апеляції.
2. Держпродспоживслужба розглядає апеляцію протягом 30 календарних днів з дати її надходження.
У разі подання оператором ринку апеляції з порушенням встановленого строку на подання апеляції Держпродспоживслужба повертає таку апеляцію без розгляду протягом 5 календарних днів з дати її надходження.
3. Держпродспоживслужба у строк, що не перевищує 5 календарних днів з дня отримання апеляції, надсилає копії апеляції та матеріалів, що додаються до неї, органу сертифікації для надання пояснень чи заперечень щодо поданої апеляції.
Пояснення чи заперечення щодо поданої апеляції подаються органом сертифікації Держпродспоживслужбі у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня отримання копії апеляції та матеріалів, що додаються до неї.
4. Держпродспоживслужба повідомляє про місце, дату і час розгляду апеляції оператора ринку та орган сертифікації не пізніше ніж за 5 календарні днів до дня її розгляду.
Оператор ринку та орган сертифікації мають забезпечити присутність своїх уповноважених представників під час розгляду апеляції. У разі відсутності оператора ринку та/або органу сертифікації Держпродспоживслужба приймає рішення про розгляд апеляції за відсутності оператора ринку та/або органу сертифікації або повідомити про нову дату і час розгляду апеляції оператора ринку та орган сертифікації протягом 5 календарних днів до дня нового розгляду. В разі повторної неявки Держпродспоживслужба розглядає апеляцію за відсутності оператора ринку та/або органу сертифікації.
5. У разі якщо Держпродспоживслужбою визнано, що рішення органу сертифікації, яке оскаржується, не відповідає вимогам законодавства у сфері географічних зазначень, традиційних гарантованих особливостей, приймається рішення про задоволення апеляції.
На підставі рішення Держпродспоживслужби про задоволення апеляції протягом одного робочого дня після його одержання орган сертифікації скасовує оскаржене рішення і одночасно приймає нове рішення з урахуванням висновків, наведених у рішенні Держпродспоживслужби. Таке рішення органу сертифікації направляється оператору ринку органом сертифікації протягом 5 календарних днів з дня його прийняття.
6. У разі якщо Держпродспоживслужбою буде встановлено, що рішення органу сертифікації, яке оскаржується, є правомірним, протягом одного робочого дня приймається рішення про відхилення апеляції.
7. Рішення Держпродспоживслужби надсилається оператору ринку та відповідному органу сертифікації за допомогою засобів поштового або телекомунікаційного зв’язку у строк, що не перевищує 5 календарних днів з дати прийняття відповідного рішення.
8. Повторна апеляція оператора ринку на рішення органу сертифікації, за наслідками розгляду апеляції на яке прийнято рішення Держпродспоживслужби, розгляду не підлягає.
9. Рішення Держпродспоживслужби про задоволення або відхилення апеляції оформлюється наказом Держпродспоживслужби і може бути оскаржене оператором ринку до суду.
Директор Департаменту державної
політики у сфері санітарних
та фітосанітарних заходів
Андрій ПИВОВАРОВ