МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 29.09.2023 р. № 292
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
04 жовтня 2023 р. за № 1741/40797
Про затвердження Порядку технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку
Відповідно до абзацу четвертого частини третьої статті 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, пункту 8 Положення про Міністерство енергетики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року № 507,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку, що додається.
2. Директорату нафтогазового комплексу та розвитку ринків нафти, природного газу та нафтопродуктів забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра КОЛІСНИКА Миколу.
Перший заступник Міністра
Юрій ВЛАСЕНКО
ПОГОДЖЕНО:
Голова Державної
регуляторної служби України
Олексій КУЧЕР
Віце-прем’єр-міністр з відновлення
України – Міністр розвитку громад,
територій та інфраструктури України
Олександр КУБРАКОВ
Голова НКРЕКП
Костянтин УЩАПОВСЬКИЙ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства енергетики України
29 вересня 2023 року № 292
Порядок
технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку
I. Сфера застосування
1. Цей Порядок встановлює вимоги щодо виконання робіт з технічного обслуговування (далі – ТО) внутрішньобудинкових систем газопостачання (далі – ВБСГ) у дво- та багатоквартирних будинках, включаючи гуртожитки, незалежно від їхньої відомчої належності та форми власності, що оснащені газовими приладами (пристроями), газоспоживаючим обладнанням, тепловими агрегатами (далі – багатоквартирні будинки).
2. Дія цього Порядку поширюється на:
операторів газорозподільних систем (далі – Оператор ГРМ) та інших суб’єктів господарювання, які мають право на виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирних будинках;
співвласників багатоквартирного будинку або за їхнім рішенням – управителя багатоквартирного будинку, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий, обслуговуючий) кооператив, іншу уповноважену співвласниками багатоквартирного будинку особу (далі – управитель будинку);
суб’єктів владних повноважень у межах їхньої компетенції, визначеної законодавством.
II. Загальні положення
1. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
ВБСГ у багатоквартирному будинку (мережі спільної власності) – газові мережі та обладнання від запірного пристрою на вводі в будинок до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення, а саме до запірних пристроїв, включно перед місцями підключення газовими приладами (пристроями), газоспоживаючим обладнанням, теплових агрегатів. Схематичне зображення внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку наведено у додатку 1 до цього Порядку;
виконавці робіт – Оператор ГРМ або інші суб’єкти господарювання, які мають право на виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку;
замовники – співвласники багатоквартирного будинку або за їхнім рішенням – управитель будинку, які замовляють послуги з проведення ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку (мережі спільної власності);
локалізація аварійної ситуації – дія на запірну арматуру з метою відключення пошкодженої ділянки газопроводу та/або газового приладу (пристрою), у тому числі при негерметичності різьбових та зварних з’єднань, які приводять до витоку газу;
ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку (мережі спільної власності) – огляд, обстеження, виявлення недоліків, які впливають на працездатність ВБСГ, виконання робіт відповідно до Переліку видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 27 травня 2020 року № 342, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 липня 2020 року за № 704/34987.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України “Про житлово-комунальні послуги”, “Про ринок природного газу”, “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, Правилах безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (далі – Правила безпеки систем газопостачання), ДБН В.2.5-20:2018 “Газопостачання”, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15 листопада 2018 року № 305, Кодексі газорозподільних систем, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824 (далі – Кодекс ГРМ).
2. Центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, на своєму офіційному вебсайті розміщує перелік суб’єктів господарювання – виконавців робіт, до яких може звернутися замовник.
Виконавець робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку зобов’язаний розмістити відомості щодо наявності документів, які дають право на виконання ним робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку на своєму офіційному вебсайті.
3. Обов’язковою умовою початку робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку є укладений договір на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку.
4. Обсяги робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку визначаються для кожного будинку окремо, виходячи з технічних характеристик будинку, переліку робіт, визначених пунктом 3 розділу III цього Порядку, а також вимогами щодо безпечного використання природного газу.
5. Оператор ГРМ у місячний строк з дати затвердження НКРЕКП типового договору на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку та граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг з ТО ВБСГ у багатоквартирних будинках розміщує на своєму офіційному вебсайті публічний договір на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку та інформацію про кошторисну вартість ТО ВБСГ кожного багатоквартирного будинку, розташованого в межах території, де знаходиться газорозподільна система, на якій він здійснює господарську діяльність. Інформація про кошторисну вартість подається у двох формах:
оплата вартості ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку єдиним платежем управителем будинку, від імені усіх співвласників багатоквартирного будинку та за їхній рахунок;
оплата вартості ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку окремими платежами кожним співвласником багатоквартирного будинку за індивідуальними квитанціями.
Розміщенню на офіційному вебсайті Оператора ГРМ підлягає тільки кошторисна вартість ТО ВБСГ на рік по кожному багатоквартирному будинку, в якому буде здійснюватися ТО ВБСГ, з урахуванням встановленої цим Порядком періодичності.
Кошторисна вартість ТО ВБСГ складається Оператором ГРМ з урахуванням транспортних послуг, вартість яких має бути розміщена Оператором ГРМ на своєму офіційному вебсайті з розрахунку на одиницю відстані (на 1 км).
В подальшому кошторисна вартість ТО ВБСГ у багатоквартирних будинках буде розміщуватися на офіційному вебсайті Оператора ГРМ з урахуванням встановлених на рік граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг з ТО ВБСГ у багатоквартирних будинках, які за періодичністю підлягають в цей рік обслуговуванню. Строк розміщення повідомлення становить не більше одного місяця від дат затверджених НКРЕКП на наступний рік граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку.
Про укладення та розірвання договору на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку з іншим суб’єктом господарювання, ніж Оператор ГРМ, управитель будинку повідомляє про це Оператора ГРМ протягом 15 календарних днів з дати укладення або розірвання такого договору.
6. У разі укладення договору на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку Оператор ГРМ або виконавець робіт, з яким укладено договір, несе відповідальність за технічне обслуговування та безпечну експлуатацію ВБСГ багатоквартирного будинку згідно з вимогами частини третьої статті 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
7. В офіційному листі до Оператора ГРМ про обраного виконавця робіт та укладення відповідного договору вказуються адреси газифікованих багатоквартирних будинків із зазначенням кількості споживачів (користувачів) природного газу та вказуються дати початку та закінчення дії договору на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку.
8. Співвласники багатоквартирного будинку та/або управитель будинку можуть звернутися до Оператора ГРМ із запитом про отримання копії технічної документації на ВБСГ у багатоквартирному будинку.
У разі отримання письмового запиту про надання копії технічної документації на ВБСГ Оператор ГРМ надає таку копію (за наявності) протягом 30 календарних днів з дати отримання запиту (за умови відшкодування витрат на копіювання та друк відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”).
Відсутність документації на газифікацію багатоквартирного будинку не є підставою для відмови від укладання договору на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку у перший рік його проведення після набрання чинності цим Порядком.
9. Контроль за додержанням вимог цього Порядку в межах компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) на ринку природного газу, відповідно до Закону України “Про ринок природного газу” (далі – Закон).
III. Роботи з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку
1. Основою ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку є система планово-попереджувальних робіт, що включає такі обов’язкові види робіт:
ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку;
планове випробування на щільність (далі – ПВЩ) ВБСГ у багатоквартирному будинку.
2. Роботи з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку здійснюються виконавцем робіт відповідно до графіка, погодженого із замовником, з яким укладено договір на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку.
Дотримання графіка є обов’язковим для виконавця робіт та замовника.
Для багатоквартирних будинків, ТО ВБСГ в яких виконується на підставі типового договору на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку, укладеного шляхом приєднання, Оператор ГРМ розробляє календарний графік ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку та розміщує його на своєму офіційному вебсайті.
При складанні графіків проведення ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку, що виконується на підставі типового договору на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку, укладеного шляхом приєднання, Оператори ГРМ застосовують наступні критерії відбору багатоквартирних будинків, в яких першочергово проводиться ТО ВБСГ:
рік газифікації багатоквартирного будинку;
встановлені газові прилади (пристрої), газоспоживаюче обладнання, теплові агрегати;
відсутність газопроводів-вводів та ввідних газопроводів на балансі Оператора ГРМ;
кількість порушень співвласниками багатоквартирного будинку вимог Правил безпеки систем газопостачання та Кодексу ГРМ.
Річні графіки, складені Оператором ГРМ на основі трьохрічних графіків ТО ВБСГ, які направляються Оператором ГРМ до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) на ринку природного газу, з урахуванням вимог Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг”.
Разом із складеними графіками Оператор ГРМ надає детальну інформацію щодо всіх багатоквартирних будинків з відображенням вищезазначених критеріїв відбору, а також зведену детальну інформацію щодо багатоквартирних будинків, для яких ТО ВБСГ здійснює інший суб’єкт господарювання (із зазначенням) відповідно до отриманої інформації від співвласників багатоквартирних будинків та/або управителів будинків.
У строк до 10 робочих днів центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) на ринку природного газу, розглядає складені Оператором ГРМ графіки і за необхідності надає свої пропозиції та/або рекомендації.
Оператор ГРМ розглядає надані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) на ринку природного газу, пропозиції та/або рекомендації з метою їх врахування або обґрунтованого відхилення, вносить зміни до графіків, затверджує та оприлюднює на своєму офіційному вебсайті.
У разі обґрунтованого відхилення рекомендацій Оператор ГРМ письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) на ринку природного газу. Строк розгляду пропозицій та/або рекомендацій, а також інформування за результатами їх розгляду становить 5 робочих днів.
Підставами для внесення змін (коригування) графіків проведення Оператором ГРМ ТО ВБСГ є зміна інформації щодо багатоквартирних будинків в частині критеріїв.
Затверджені зміни до графіків ТО ВБСГ у триденний строк оприлюднюються на офіційному вебсайті Оператора ГРМ.
Оператор ГРМ інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) на ринку природного газу, про виконання графіка проведення ТО ВБСГ та результати виконання ТО ВБСГ щомісячно до 05 числа місяця, наступного за звітним періодом.
Початок виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку, як і дія типового договору, починається відповідно до погодженого графіка та після оплати відповідно до умов договору на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку.
Графік оприлюднюється на офіційному вебсайті виконавця робіт.
У разі переходу багатоквартирного будинку на іншу модель договірних відносин (зміна виконавця робіт) до графіка вносяться зміни.
Проведення ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку має бути суміщене з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку.
Виконавець робіт зобов’язаний у спосіб, передбачений договором на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку, не пізніше ніж за 10 робочих днів попередити замовника про дату і час виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку та/або ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку.
При цьому замовник (у разі якщо договір на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку укладено за рішенням співвласників багатоквартирного будинку з управителем будинку) зобов’язаний до початку робіт, не пізніше ніж за 5 робочих днів, попередити власників/користувачів житлових та/або нежитлових приміщень про дату виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку.
Інформація (повідомлення) про виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку, у тому числі ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку, доводиться замовником до відома власників/користувачів житлових та/або нежитлових приміщень шляхом розміщення оголошень у загальнодоступному місці при вході до кожного під’їзду багатоквартирного будинку, а також, по можливості (за наявності), шляхом направлення повідомлень на електронні адреси або месенджери власників/користувачів житлових та/або нежитлових приміщень або в особистий кабінет співвласника (споживача/користувача природного газу).
Інформація (повідомлення) про виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку повинна містити інформацію про дату початку та час виконання робіт, виконавця робіт, який буде виконувати такі роботи.
При виконанні робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку працівники виконавця робіт зобов’язані мати та пред’явити за вимогою посвідчення особи із зазначенням:
найменування суб’єкта господарювання – виконавця робіт;
прізвища, імені, по батькові (за наявності);
фотографію, що дозволяє споживачам ідентифікувати цих осіб;
найменування займаної посади.
3. Перелік видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках затверджено наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 27 травня 2020 року № 342, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 липня 2020 року за № 704/34987.
Робота з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку можуть виконуватися одночасно або вибірково в залежності від облаштування ВБСГ багатоквартирного будинку.
4. До переліку робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку не входять:
роботи з поточного та капітального ремонту, реконструкції, технічного переоснащення ВБСГ у багатоквартирному будинку, а також газопроводів житлових та/або нежитлових приміщень;
ремонт, ТО, заміна чи встановлення будь-якого обладнання, приладів, теплових агрегатів, що споживають природний газ та встановлені безпосередньо у приміщенні споживача;
ТО газопроводів житлових та/або нежитлових приміщень, після першого запірного пристрою, встановленого в приміщенні споживача;
обслуговування лічильників газу, у тому числі його повірка;
повірка та/або ТО сигналізаторів контролю довибухових концентрацій природного газу та гранично-допустимих концентрацій чадного газу у повітрі, встановлених у приміщенні споживача;
роботи з перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів багатоквартирних будинків;
роботи з ліквідації аварійних ситуацій;
інвентаризація газового обладнання, у тому числі перевірка відповідності проєктно-виконавчій документації.
5. Власник/користувач житлового та/або нежитлового приміщення багатоквартирного будинку зобов’язаний допустити представників виконавця робіт до житлового та/або нежитлового приміщення, де прокладені ВБСГ.
6. Якщо при проведенні ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку буде відсутній допуск до окремих приміщень (квартир), такий факт фіксується в Акті недопуску (ухиляння) від проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку, та вноситься до Акта технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку (далі – акт ТО ВБСГ).
Якщо виконавцем робіт є не Оператор ГРМ, виконавець робіт повинен викликати представника Оператора ГРМ для відключення ВБСГ багатоквартирного будинку або її складової від системи газопостачання відповідно до підпунктів 11 та 12 пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ.
Для виконання робіт з припинення та повторного відновлення газопостачання представниками Оператора ГРМ на замовлення виконавців робіт укладається договір, в якому визначається вартість таких робіт, умови оплати та строки виконання.
За фактом відключення ВБСГ багатоквартирного будинку Оператор ГРМ складає акт припинення газопостачання.
У разі звернення власника/користувача житлового та/або нежитлового приміщення багатоквартирного будинку Оператор ГРМ повинен надати другий екземпляр акта про припинення газопостачання.
7. Герметичність ВБСГ у багатоквартирному будинку перевіряється ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку.
ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку виконується за допомогою повітря надлишкового тиску 500 даПа.
Падіння тиску не повинно перевищувати 20 даПа за 5 хвилин.
При виявленні падіння тиску, яке перевищує 20 даПа за 5 хвилин, під час проведення ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку та відсутності доступу до окремих приміщень (квартир) виконавцем робіт вживаються заходи доступу без отримання згоди його власника (користувача) (несанкціонований доступ) для проведення огляду та ліквідації або відвернення аварії, а у разі технічної неможливості виконання відповідних робіт локалізації аварійної ситуації – відповідно до статті 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
Факт несанкціонованого доступу фіксується в акті та вноситься до акта ТО ВБСГ.
При відсутності падіння тиску при проведенні ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку відсутність доступу до окремих приміщень (квартир) не є підставою для відключення приміщень (квартир), власники (представники) яких забезпечили доступ, і припинення газопостачання до таких приміщень (квартир) не проводиться.
Перед початком ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку необхідно провести візуальний огляд ВБСГ у багатоквартирному будинку і тільки після цього перекрити запірний пристрій на газопроводі-вводі у будинок та встановити інвентарну заглушку зі сторони відключеної ділянки.
Крани перед газовим обладнанням під час випробування повинні знаходитися в закритому положенні.
Перед випробуванням ВБСГ у багатоквартирному будинку звільняється від надлишкового тиску газу.
Припинення та відновлення газопостачання за допомогою запірного пристрою на газопроводі-вводі в будинок у зв’язку з виконанням ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку здійснюється виключно представниками Оператора ГРМ, в межах території, де знаходиться газорозподільна система, на якій він здійснює господарську діяльність та розташований багатоквартирний будинок, відповідно до вимог щодо безпечного використання природного газу.
Якщо виконавцем робіт з ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку є не Оператором ГРМ, припинення та відновлення газопостачання здійснюється Операторам ГРМ відповідно до заявки виконавця робіт з ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку на підставі окремого договору.
При негативних результатах випробування на щільність відновлення газопостачання можливе виключно після усунення витоків та повторного випробування, що підтверджує герметичність системи газопостачання.
ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку, обладнаних індивідуальними системами опалення, проводиться в міжопалювальний період.
Якщо при проведенні ПВЩ ВБСГ у багатоквартирному будинку відбувається падіння тиску понад допустиме значення, подача газу на об’єкт та/або його складову частину, за умови відсутності відокремлюючого запірного пристрою, категорично забороняється.
Розрахунок об’єму втрат природного газу розраховується Оператором ГРМ відповідно до Методики визначення питомих виробничо-технологічних втрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 30 травня 2003 року № 264, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09 липня 2003 року за № 570/7891.
Об’єм втрат природного газу, визначений Оператором ГРМ, ділиться на кількість споживачів в багатоквартирному будинку і:
1) у разі відсутності загальнобудинкових комерційних вузлів обліку природного газу – додається до показів лічильників кожного споживача в будинку, а у разі відсутності індивідуального лічильника – до норми споживання.
2) у разі використання загальнобудинкових комерційних вузлів обліку природного газу – додається до показів лічильників кожного споживача в будинку.
IV. Заходи з попередження виникнення аварійних ситуацій та документальне оформлення результатів робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку та ремонтних робіт ВБСГ у багатоквартирному будинку
1. Періодичність виконання робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку визначається згідно з додатком 4 до цього Порядку.
За заявою замовника ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку може проводитись частіше.
2. В процесі проведення ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку працівники виконавця робіт зобов’язані проводити роз’яснювальну роботу та інструктаж власників/користувачів житлових та/або нежитлових приміщень шляхом надання Пам’ятки споживача щодо поводження з природним газом у побуті, наведеної у додатку 5 до цього Порядку.
3. Виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку фіксується в акті ТО ВБСГ.
Акти ТО ВБСГ складаються у трьох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, один з яких зберігається у замовника, другий залишається у виконавця робіт, а третій надається Оператору ГРМ (у разі якщо виконавцем робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку є не Оператор ГРМ).
В акті ТО ВБСГ відображається перелік порушень, виявлених під час виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку, робиться висновок щодо можливості подальшої експлуатації ВБСГ у повному обсязі або з обмеженнями, надаються пропозиції щодо строків та умов усунення таких порушень, а також за необхідності зазначається орієнтовний період проведення індивідуальної перевірки стану усунення порушень, зазначених в акті.
Рекомендовані строки усунення порушень, виявлених під час виконання робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку, наведені у додатку 6 до цього Порядку.
Акт ТО ВБСГ зберігається замовником протягом всього строку до проведення наступного ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку.
Якщо ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку проводиться на підставі типового договору, укладеного шляхом приєднання, примірник акта ТО ВБСГ розміщується на офіційному вебсайті Оператора ГРМ не пізніше 5 робочих днів після виконання робіт.
Засвідчена належним чином копія акта ТО ВБСГ надається замовником власнику/користувачеві житлового та/або нежитлового приміщення за вимогою останнього.
4. У випадку виявлення в ході виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку місць витоків газу, виконавець робіт зобов’язаний усунути причину витоку (шляхом змазування пробкових кранів, підтяжки різьбових з’єднань, без їх розбирань). У разі технічної неможливості усунення причин витоків газу виконавець робіт зобов’язаний припинити подачу газу шляхом локалізації аварійної ситуації та невідкладно повідомити про це Оператора ГРМ (за умови, що виконавцем робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку є не Оператор ГРМ).
В подальшому роботи з ліквідації аварійної ситуації, що потребують ремонту чи заміни ділянки газопроводу, кранів або виконання інших робіт, що не входять до ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку, виконуються за окремим замовленням, що не входить до ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку.
У випадку якщо припинення газопостачання необхідно здійснити за допомогою запірного пристрою, розташованого на газопроводі-вводі в будинок, виконавець робіт повинен негайно звернутися до аварійної газової служби на території України за єдиним телефонним номером 104 або до служби екстреної допомоги населенню 112 для забезпечення припинення газопостачання без попереднього погодження з замовником робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку.
Припинення газопостачання за допомогою запірного пристрою, розташованого на газопроводі-вводі в будинок, здійснюється представниками Оператора ГРМ відповідно до вимог щодо безпечного використання природного газу.
Після усунення причин, що були підставою для припинення газопостачання, відновлення газопостачання за допомогою запірного пристрою, розташованого на газопроводі-вводі в будинок, здійснюється представниками Оператора ГРМ відповідно до заявки замовника.
Припинення газопостачання за допомогою запірного пристрою, розташованого на газопроводі-вводі в будинок, під час виконання робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку та відновлення газопостачання у багатоквартирному будинку оформлюється відповідними актами.
Форми акта припинення газопостачання та акта відновлення газопостачання наведені у додатках 7 та 8 до цього Порядку.
5. За результатами проведення першого ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку виконавець робіт складає Технічний паспорт внутрішньобудинкової системи газопостачання у багатоквартирному будинку згідно з формою, наведеною у додатку 9 до цього Порядку, у трьох примірниках, два з яких зберігаються у виконавця робіт та замовника, а третій направляється до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) на ринку природного газу, здійснює державний енергетичний нагляд (контроль) на ринку природного газу.
Технічний паспорт ВБСГ у багатоквартирному будинку зберігається замовником постійно.
За результатами виконання робіт з поточного чи капітального ремонту ВБСГ у багатоквартирному будинку (його складових) у технічний паспорт ВБСГ у багатоквартирному будинку вносяться зміни.
Зміни до технічного паспорта ВБСГ у багатоквартирному будинку вносяться виконавцем робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку безкоштовно під час проведення робіт з чергового ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку.
6. Контроль за вчасністю проведення ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку, за складанням та повнотою виконання графіка проведення ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку, а також за виконанням усунення порушень, відображених в акті ТО ВБСГ, покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) на ринку природного газу, відповідно до Закону шляхом проведення заходів державного енергетичного нагляду (контролю) на ринку природного газу в порядку, визначеному Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
Заступник генерального директора –
керівник експертної групи з видобутку
вуглеводнів та аналітики функціонування
нафтогазових ринків Директорату
нафтогазового комплексу та розвитку
ринків газу та нафтопродуктів
Міністерства енергетики України
Ганна ЛІГУН
Додаток 1
до Порядку технічного обслуговування внутрішньобудинкових
систем газопостачання у багатоквартирному будинку
(пункт 1 розділу II)
Схематичне зображення внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку
Умовні позначення:
Додаток 4
до Порядку технічного обслуговування внутрішньобудинкових
систем газопостачання у багатоквартирному будинку
(пункт 1 розділу IV)
Періодичність
виконання робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку
Примітка: у випадку, якщо у багатоквартирному будинку було проведено капітальний ремонт, реконструкцію, технічне переоснащення, яке передбачало заміну понад 50 % довжини газопроводів ВБСГ, то періодичність проведення ТО ВБСГ визначається з дати підписання акта виконаних робіт.
Додаток 5
до Порядку технічного обслуговування внутрішньобудинкових
систем газопостачання у багатоквартирному будинку
(пункт 2 розділу IV)
Пам’ятка споживача щодо поводження з природним газом у побуті
Шановний споживачу, мешканцю!
Побутовий природний газ – це не тільки благо для людини, але і джерело підвищеної небезпеки.
При недбалому поводженні з природним газом він може стати небезпечним ворогом, який може привести до вибуху, пожежі, руйнування майна та загибелі людей.
Основні причини трагічних наслідків і порушення, яких припускаються користувачі газом:
неправильна експлуатація і налаштування газових приладів;
несанкціоноване втручання в їх роботу;
використання несправного і застарілого обладнання;
нехтування працездатністю димових і вентиляційних каналів та наявністю в них тяги.
Пам’ятайте!
Власники забезпечують справний стан газових приладів, наявність тяги в димових і вентиляційних каналах в квартирах і житлових будинках!
При користуванні газом необхідно:
забезпечити працездатність і наявність тяги в димових і вентиляційних каналах;
при відсутності чи слабій тязі не користуватися газом – це смертельно небезпечно;
використовувати тільки справні та утримувані в чистоті газові прилади;
не використовувати несправні газові прилади, їх автоматику, запірні крани;
налаштувати газові прилади на групу газів, вказану в квитанції (рахунку, акті, тощо) за розподіл/транспортування природного газу (на маршруті переміщення газу);
забезпечити постійний приплив свіжого повітря при роботі газових приладів, що забезпечить повне згорання газу;
для ефективного і безпечного згорання газу забезпечити доступ кисню до приміщення (недостатність кисню збільшує вміст чадного і вуглекислого газів);
вмикати в роботу газові прилади тільки після того, якщо ви переконані, що всі крани на приладах і перед ними закриті;
спочатку запалити сірник, а потім відкрити подачу газу;
після закінчення користування газом закрити кран на газовому приладі і перед ним;
не допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку та осіб, які не можуть контролювати свої дії;
не встановлювати примусову витяжну вентиляцію в приміщенні, де є газові прилади з відведенням продуктів згоряння в димові канали;
не використовувати для сну і відпочинку кухні та інші приміщення, де встановлені газові прилади;
не обігрівати приміщення та сушити білизну за допомогою газових плит.
Пам’ятайте!
Своєчасне технічне обслуговування газових приладів та димових і вентиляційних каналів – це запорука вашої безпеки та ваших сусідів!
Укладайте договори на технічне обслуговування тільки із організаціями, які мають право виконувати такі роботи.
Дії споживача (мешканця) при появі запаху газу:
негайно припинити використання газових приладів (перекрити крани на приладах і перед ними);
відкрити двері, вікна, кватирки для провітрювання приміщення;
не вмикати електроприлади (освітлення), а якщо вони включені – не вимикати;
не запалювати вогню і не палити; вивести людей із загазованого приміщення;
зателефонувати в аварійну службу газу за номером: 104 (покинувши загазоване приміщення).
У разі виявлення запаху газу в підвалі, під’їзді, на вулиці, одразу зателефонуйте в аварійну газову службу за номером 104.
Виведіть людей із загазованого середовища.
До прибуття аварійної бригади організуйте провітрювання приміщення та недопущення в зоні загазованості курців, відкритого вогню, вмикання і вимикання електроприладів.
При витоку чи появі запаху газу, аварійній ситуації терміново телефонуйте за номером 104 (відповідайте на всі питання диспетчера, послухайте інструктаж про те, що Вам робити в тій чи іншій екстремальній ситуації та виконуйте всі вимоги і рекомендації диспетчера). |
Пам’ятайте!
У загазованому приміщенні достатньо маленької іскри, щоб стався вибух!
Ваші правильні дії в екстремальних ситуаціях допоможуть уникнути небажаних наслідків (зберегти майно та життя і здоров’я людей).
Газ не токсичний, але при накопиченні в приміщенні за рахунок витиснення повітря може викликати отруєння та задуху.
Надання домедичної допомоги при отруєнні газом:
ознаками задухи є посиніння обличчя, з’явлення червоних плям, втрата свідомості;
за наявності потерпілого необхідно негайно викликати швидку допомогу за номером 103;
потерпілого потрібно вивести із загазованого приміщення;
при відсутності дихання у потерпілого йому необхідно проводити штучне дихання до тих пір, поки він не почне дихати самостійно.
Додаток 6
до Порядку технічного обслуговування внутрішньобудинкових
систем газопостачання у багатоквартирному будинку
(пункт 3 розділу IV)
Рекомендовані строки усунення порушень, виявлених під час виконання робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку
1. Відсутність герметичності з’єднань газопроводів – невідкладно.
2. Невідповідність прокладання газопроводів вимогам проєктної документації – 4 тижні за умови герметичності газопроводів.
3. Відсутність вільного доступу до газопроводів та запірних пристроїв, а також у підвали та на горища, де прокладені газопроводи – 2 тижні.
4. Необхідність заміни запірних пристроїв – 3 тижні за умови герметичності корпусу пристрою та за наявності ще одного запірного пристрою перед ним.
5. Відсутність актів повірок загальнобудинкових датчиків контролю довибухових концентрацій газу 20-відсоткової нижньої концентраційної межі поширення полум’я з виводом на колективну попереджувальну сигналізацію та на об’єднану диспетчерську службу (за наявності сигналізації) – 1 місяць.
6. Строк на усунення інших порушень, які не враховані даним переліком, встановлюється з урахуванням безпечного функціонування системи газопостачання.
7. Відсутність актів перевірок та прочищення димвентканалів – 1 місяць.